Menu

Moja Hellada

Po prostu Grecja

Wędrówka po mojej Helladzie - czerwiec 2011

przewodnikpogrecji

   Objazdówka, klasyczna Grecja,dookoła Grecji – w katalogach biur podróży, wśród turystów funkcjonuje wiele nazw kilkudniowej wycieczki po Grecji. Takich wypraw mam za sobą sporo. Różne trasy, ilość dni. Pamiętam 17-dniowy objazd śladami Apostoła Pawła.Nie zapomnę trzydniowej, superszybkiej wycieczki po kontynentalnej Grecji. Tak zwanych „siódemek” już nie liczę. Prawie zawsze te same miejsca. Meteory, Delfy, Olimpia, Ateny, Epidauros, Mykeny, Nafplio, Saloniki, Korynt, Mistra. Ale zawsze różni ludzie, słuchacze, odbiorcy.Wspomnień całe mnóstwo. Spokojnie, nie będę pisał o swoich objazdówkach. Tym razem oddaję głos turystom.

   W czerwcu 2011 zrealizowałem fajny program dla biura podróży Grecos Holiday, z którego założycielami współpracuję już kilkanaście lat. Wystartowaliśmy z Korfu. Pokonaliśmy trasę: Korfu – Igumenica – wyrocznia zmarłych Acherontas – Arta – most Rio-Antirio – Olimpia – Tolo – Epidauros – Nafplio – Mykeny – Kanał Koryncki – Ateny – Delfy – Termopile – Meteory- Metsovo – Janina (Muzeum Figur Woskowych Pavlosa Vrellisa) – Korfu. Kilometrów dużo. Miejsc do zobaczenia sporo. Wysiłek ogromny. Wrażenia?

   Poniżej prezentuję zdjęcia nadesłane przez uczestników tej wycieczki. Wybrałem tylko bardzo niewielką część . Dla mnie to jest okazja do pokazania takiej wędrówki z innej perspektywy. Przeglądając zebrany materiał zdjęciowy, czytając e-maile zdałem sobie sprawę, że siedzący za mną w autokarze ludzie mają ciekawe,różne spojrzenie. Wyłapują chwile, na które nigdy nie zwróciłbym uwagi. I to jest najcenniejsze w owym fotoreportażu. Kiedy urodził się w mojej głowie ten pomysł byłem przekonany , że odzew będzie prawie żaden. Ewentualnie zobaczę dużo podobnych do siebie zdjęć. Rozczarowałem się! Pozytywnie oczywiście. W sumie zebrałem kilkaset zdjęć.Wybór nie był łatwy. Powstał całkiem ciekawy obraz z tygodniowej wyprawy. Do tego jeszcze dający wiele informacji. Na przykład zdałem sobie sprawę , które momenty programu były najsłabsze albo najbardziej utkwiły w pamięci jej uczestników. Podpisy i komentarze uzgodniałem po części z ich autorami. Upewniłem się również, że takie relacje staną się tradycją na tym blogu.Udanej podróży po mojej Helladzie!

Grecos.Czerwiec2011

Zaczęliśmy z przygodami. Początek lata był bardzo gorący w polityce. Duże, masowe protesty przeciw kolejnym cięciom , oszczędnościom w opanowanej przez kryzys Grecji. Natrafiliśmy na strajk generalny. Port zamknięty. Zaden prom nie płynie na kontynent. Istniała groźba, że wyleci nam z programu Olimpia.Ale byliśmy w Grecji i bogowie nam sprzyjali. I zesłali niewielką łódkę, którą przeprawiliśmy się na kontyntynent. Załoga czekała na wybrzeżu z drugiej strony miasta Korfu, aby nie rzucać się w oczy policji portowej. Oczywiście nie popłynęliśmy do Igumenicy ,a do malutkiej wioski rybackiej Sagiada. Cudem zmieściliśmy się na pokładzie, a z nami nasze bagaże.

Grecos.Czerwiec 2011

Starożytny stadion w Olimpii. Kolebka igrzysk olimpijskich. Sanktuarium Zeusa. Niektórzy z grupy sprawdzali swoje siły w biegu.

Grecos. Czerwiec 2011

Przejazd z Olimpii do Tolo. Spotkała nas straszna ulewa. Do tego jeszcze pokonywaliśmy spory odcinek krętymi serpentynami.

Grecos. Czerwiec 2011

Szczytem pokazu możliwości kierowcy był przejazd przez wioskę Lagadia na wysokości 980 m.n.p.m. Zza szyb widzieliśmy tylko przepaści.

 

Grecos. Czerwiec 2011Góry Arkadia. Potężne, tajemnicze. Wzbudzają szacunek.

 

Grecos. Czerwiec 2011Kalimera!Po śniadaniu , pierwszej kawie i ceremonii pakowania walizek gotowi do dalszego podboju.

Grecos. Czerwiec 2011

Teatr w Epidauros. Poranna opowieść o antycznym dramacie i nie tylko.

 

Grecos. Czerwiec 2011Joanna Banasik, aktorka Teatru Witkacego w Zakopanem, jedna z naszych współtowarzyszek podróży recytuje fragmenty „Medei” Eurypidesa w starej grece. Tu jako przewodnik muszę się wtrącić . Dla mnie była to jedna z najpiękniejszych chwil jakie przeżyłem w swojej pracy. Piszę o tym więcej na blogu w tekscie „Po sezonie 2011”.

Grecos. Czerwiec 2011

Spiewać każdy może.... Już po oficjalnej próbie akustycznej w teatrze w Epidauros

 

Grecos. Czerwiec 2011Twierdza Palamidi w Nafplio. Turysta wszędzie wejdzie dla ładnego ujęcia

Grecos. Czerwiec 2011

Sok ze świeżych pomarańczy. To najlepsza nagroda za podbój Myken.

Grecos. Czerwiec 2011

Podświetlony Akropol ze wzgórza Filopapu w ramach nocnego podboju Aten.

Grecos. Czerwiec 2011

Pałac Parlamentu na placu Syntagma w Atenach. Tutaj rozbili swoje namioty „Oburzeni” , którzy prostestowali przeciw reformom rządowym i poczynaniom polityków.

Grecos. Czerwiec 2011

Atmosfera na placu była gorąca. Nie miała jednak nic wspólnego z rozruchami pokazywanymi przez media na całym świecie.

Grecos. Czerwiec 2011

Quo vadis Hellado? Na chwilę pozwolono nam wejść na zabarykadowany przez policjęplac przed Grobem Nieznanego Zołnierza. Potem nas przegoniono. Zmianę warty oglądaliśmy z daleka.

Grecos. Czerwiec 2011

Sjesta należy się wszystkim!

Grecos. Czerwiec 2011

Meteory.„Atmosfera tego miejsca wycisza”.„Przepiękny finał objazdówki”. „Uroku kamiennego lasu nie odda żadne zdjęcie”.”Tutaj można uwierzyć w bożą moc”.”Magiczne miejsce”.”Tyle czytałem o o klasztorach w Meteorach, tyle zdjęć widziałem, ale na żywo to coś imponującego”.” Byłem pewien , że Grecja mnie już nie zaskoczy. A jednak”.”Ciągle wącham sobie oregano przywiezione z Meteorów”. To tylko niektóre z myśli uczestników naszej wędrówki.

Grecos. Czerwiec 2011

Cała załoga w komplecie. Po siedmiu dniach jazdy i zwiedzania wciąż z uśmiechem.

Grecos. Czerwiec 2011

Arystokratyczne, urokliwe, zielone Korfu! Na wyspę wróciliśmy bez przygód statkiem rejsowym.Przed nami tydzień wypoczynku po harówce na objadówce. Po dwóch dniach jednak zaczęło nas nosić ,aby coś zwiedzić.

Ode mnie: Panie i Panowie, wielkie dzięki za nadesłane zdjęcia!Sprawiliście mi wielką niespodziankę odpowiadając na mój pomysł. Mam nadzieję, że udało mi się oddać atmosferę naszej wspólnej tułaczki. Jeżeli chcielibyście coś jeszcze dodać w formie pisemnej albo zdjęciowej to proszę słać e-maile na adres: przewodnikpogrecji@gmail.com

UWAGA! Już niedługo zobaczycie relację z objazdu, który odbył się we wrześniu 2011

Pozdrawiam!

Marcin Pietrzyk

© Moja Hellada
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci